Začalo to TRAMWaJí, což byla zkratka složená z iniciálů příjmení několika nadšenců. Název se bohužel neujal - i hybatel pochopil, že tudy koleje nevedou, neboť někteří měli už nakročíno někam jinam a muselo se přijít s dalším nápadem. Škoda.

Missa vznikla v květnu 1999 ve Vršovicích jako záchrana rozpadající se amatérské spirituálové scholy, kterou držel nad vodou jako hudební kroužek místní prostopášný kněz Vladimír (dej mu Pánbu, co si zaslouží), jenž se poroučel. Zůstalo několik odvážlivců, kteří si "rozdali nástroje", řekli si, že se bude hrát Kryl (spíš se nechali ukecat) a vymysleli si termín prvního koncertu v kostele sv. Václava na Čechově náměstí (17. 11. 1999).

Mezi květnem a listopadem toho roku bylo pro folkové složení kapely - housle, zobcové flétny, akustické kytary, basovku a djembe (afrobuben) zaranžováno dostatečné množství písní Karla Kryla, aby to stačilo na ono vystoupení. Dneska jich hrajeme cca padesát. Počet členů se ustálil na sedmi (z dřevních dob se dodnes zachovali tři - Honza, František a Lenka).

Hrajeme tam, kde nás chtějí. Kromě toho nás ještě můžete slyšet jedenkrát v měsíci muzicírovat od 10:30 na nedělní mši u sv. Václava ve Vršovicích. Proto taky "Missa" (lat. "mše") a etymologie pro hlubokomyslné: "Ite, missa est" znamená "Jděte, jste posláni" - čili hrajem tam, kam nás pošlou. 

Na konci roku 2011 začala fungovat tzv. Minimissa, což je kapelka malých dětí, se kterými kapelník Honza připravuje písničky k nedělní mši svaté, takže už si možná připravujeme nástupce. :) 

 

Verze pro tisk:

Kapela Missa se od svého vzniku před téměř 20 lety (květen 1999) věnuje autorské interpretaci písní básníka nesvobody Karla Kryla. Prostřednictvím barvitého hudebního aranžmá ve zdařilé kompozici s projekcí, osobitými verši a odlehčujícími glosami skupina vytváří dramaturgicky ucelený tvar, jehož přínosem je mimo jiné připomenout zábavnou formou publiku, že kdo se nepoučil z dějin, musí je znovu prožít. Svou hloubkou, nadčasovostí a morálním apelem se v rukou hudebníků poetické útvary umně skloubené s humornými vložkami stávají nenásilně předávaným vzdělávacím materiálem, který oslovuje mladou generaci, střední věk inspiruje a motivuje a pamětníky povzbuzuje. Kapela vydala 2 CD (2002 a 2009).