Začalo to TRAMWaJí, což byla zkratka složená z iniciálů příjmení několika nadšenců. Název se bohužel neujal - i hybatel pochopil, že tudy koleje nevedou, neboť někteří měli už nakročíno někam jinam a muselo se přijít s dalším nápadem. Škoda.

Missa vznikla v květnu 1999 ve Vršovicích jako záchrana rozpadající se amatérské spirituálové scholy, kterou držel nad vodou jako hudební kroužek místní prostopášný kněz Vladimír (dej mu Pánbu, co si zaslouží), jenž se poroučel. Zůstalo několik odvážlivců, kteří si "rozdali nástroje", řekli si, že se bude hrát Kryl (spíš se nechali ukecat) a vymysleli si termín prvního koncertu v kostele sv. Václava na Čechově náměstí (17. 11. 1999).

Mezi květnem a listopadem toho roku bylo pro folkové složení kapely - housle, zobcové flétny, akustické kytary, basovku a djembe (afrobuben) zaranžováno dostatečné množství písní Karla Kryla, aby to stačilo na ono vystoupení. Dneska jich hrajeme cca padesát. Počet členů se ustálil na sedmi (z dřevních dob se dodnes zachovali tři - Honza, František a Lenka).

Hrajeme tam, kde nás chtějí. Kromě toho nás ještě můžete slyšet jedenkrát v měsíci muzicírovat od 10:30 na nedělní mši u sv. Václava ve Vršovicích. Proto taky "Missa" (lat. "mše") a etymologie pro hlubokomyslné: "Ite, missa est" znamená "Jděte, jste posláni" - čili hrajem tam, kam nás pošlou. 

Na konci roku 2011 začala fungovat tzv. Minimissa, což je kapelka malých dětí, se kterými kapelník Honza připravuje písničky k nedělní mši svaté, takže už si možná připravujeme nástupce. :) 

Verze pro tisk:

 

Skupina Missa vznikla v minulém století (květen 1999) z několika nadšenců, kteří se původně scházeli ve Spirituálové schole. Téměř od počátku hraje Missa písně Karla Kryla folkově upravené pro více nástrojů. Spolupracuje s norskými hudebníky hrajícími Krylovy písně v rodné norštině a v současnosti připravuje vlastní autorský repertoár. Dosud odehrála přes 100 koncertů a vydala dvě CD (2002 a 2009). Kromě toho jedenkrát v měsíci od 10:30 doprovází nedělní mši svatou v kostele sv. Václava v Praze Vršovicích, kde má také od počátku zkušebnu. Proto také Missa (lat. mše). Symbolicky pak název kapely vychází z biblického "Ite, missa est" čili "Jděte, jste posláni". Na konci roku 2011 začala fungovat tzv. Minimissa, což je skupinka malých dětí, se kterými kapelník Honza připravuje písničky k nedělní mši svaté.